Spektakl teatralny zrealizowany we współpracy z tancerzami Polskiego Teatru Tańca, inaugurujący Szlak Pracy Organicznej, inicjatywę kulturalną promującą postaci, miejsca i wartości związane z pracą organiczną w Wielkopolsce.
Opis kuratorski
Wszyscy kojarzymy wielkopolską pracą organiczną z budowaniem społeczeństwa obywatelskiego, edukacją oddolną, wyrównywaniem szans czy wsparciem walki o prawa pracownicze, ale także dbałością o rozwój kultury i najbliższe otoczenie. To praca u podstaw i wytyczenie bezkrwawej drogi do wolności stała się fundamentem zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości. Jednak czy dzisiaj idee głoszone przez Emilię Sczaniecką, Karola Marcinkowskiego i Julię Woykowską są wciąż aktualne?
Profesor Anna Wolff-Powęska, wybitna historyczka idei, w tekście zatytułowany “Dekalog pracy organicznej XXI wieku” pisze: “Pozbawione orientacji sfragmentaryzowane społeczeństwa potrzebują jak nigdy w ostatnich dziesięcioleciach nowej aktywności obywatelskiej. Za Barbarą Skargą uważam, iż obywatelstwo ma nie tylko sens polityczny, ale przede wszystkim moralny. Ono bowiem uczy bycia razem, ale nie w tłumie, który się zaraz rozejdzie, lecz w społeczności powiązanej wspólnym działaniem i zobowiązaniami. Tylko świadomy swych powinności obywatel nadaje sens wspólnocie, uwalnia od samotności, poczucia pustki i uczy solidarności w działaniu.”
W obliczu wielu współczesnych wyzwań i zagrożeń, takich jak pierwsza od dziesięcioleci wojna u naszych granic, kryzys klimatyczny, rosnące nierówności i starzejące się społeczeństwo, wartości wyznawane ponad sto lat temu przez prekursorki i prekursorów pracy u podstaw stają się niezwykle aktualna i potrzebne właśnie dziś. W świecie, w którym młode pokolenia budują - jak pisał Zygmunt Bauman - swoje domy z piasku, to właśnie solidarność, równość i wolność powinny stanowić trwałe fundamenty przyszłości.
W 2023 roku materializuje się idea stworzenia wielkopolskiego Szlaku Pracy Organicznej, która przybliży zarówno lokalnym społecznościom, jak i gościom z innych części Polski lub świata dziedzictwo tej wyjątkowej, budowanej społecznie drogi do wolności. Z okazji jego otwarcia artystki i artyści związani z Polskim Teatrem Tańca stworzyli wyjątkowy spektakl “Nurt organica”, w którym za pomocą języka ciała i tańca opowiadają, czym z ich perspektywy jest praca organiczna. Mówią o potrzebie zjednoczenia - wspólnotowym ciele złożonym z pojedynczych jednostek szukających solidarności, wsparcia i bezpieczeństwa. Bowiem czasach społecznych napięć i “awarii świata” tym co organiczne jest właśnie wspólnota - między ludźmi, innymi istotami i planetą.
Spektakl zawita do różnych miejscowości Wielkopolski. Pierwszy pokaz odbędzie się w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze - centrum operacyjnym Szlaku Pracy Organicznej. Stąd wyruszy do kolejnych miejscowości śladami organiczniczek i organiczników: Turwi, Gostynia, Lwówka i Poznania.
Spektakl został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Zdjęcia: Maciej Zakrzewski
DATA PREMIERY
27 czerwca 2023
GODZINA
21:00
MIEJSCE
Amfiteatr, Brama Poznania
ul. Gdańska 2
BILETY
Wstęp wolny
ORGANIZATOR
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze
PARTNERZY(-KI)
Polski Teatr Tańca
Brama Poznania
Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Koleje Wielkopolskie
CHOREOGRAFIA I WYKONANIE
Evelyn Blue
Momoko Den
Jerzy Kaźmierczak
Katarzyna Kulmińska
Daniel Michna
JinWoo NamKung
Zofia Tomczyk
Emily Wong - Adryańczyk
MUZYKA
Zofia Tomczyk
MASTERING
Filip Martyniec
REALIZACJA DŹWIĘKU
Agata Kneć
KOSTIUMY
Katarzyna Kulmińska
GARDEROBIANA
Agnieszka Kołdyka
PRODUKCJA
Anna Zalejska
Mikołaj Ludwik Jaksim
KOORDYNACJA
Marcelina Drzymała
KOMUNIKACJA
Oliwia Olesiejuk
IDENTYFIKACJA WIZUALNA
Extra Studio
Anna Jęchorek
Marta Kowalczyk