Grafika złączonych dłoni
Powiększenie
Kontrast
Interlinia
Podświetlenie linków
Odstępy między literami
Maska do czytania
Podpowiedzi
Kursor
Reset
Zgłoś problem



    Zgłoś problem

    Powrót

    I Forum Szlaku Pracy Organicznej

    20 marca odbyło się I Forum Szlaku Pracy Organicznej inicjujące kolejny etap aktywności na nowopowstałym szlaku kulturowym, poświęconym miejscom, postaciom i wartościom związanym z wielkopolską pracą u podstaw. Obecni na spotkaniu przedstawiciele społeczności Szlaku omówili plan jego rozwoju w najbliższych latach i opowiedzieli o własnej działalności odnoszącej się do wielkopolskiego dziedzictwa pracy organicznej. Wydarzenie zorganizowano w siedzibie Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, koordynatora Szlaku, instytucji kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

    I Forum Szlaku Pracy Organicznej było pierwszym w tym roku spotkaniem partnerów Szlaku, reprezentowanych przez wielkopolskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe i jednostki samorządowe związane z dziedzictwem wielkopolskiej pracy u podstaw. Wydarzenie odbyło się w odrestaurowanym budynku stajni i wozowni w Winnej Górze, siedzibie Pałacu Dąbrowskiego, instytucji kultury koordynującej działanie Szlaku.

    W programie zaplanowano część edukacyjną, podczas której zaproszeni goście opowiedzieli o doświadczeniach w tworzeniu szlaków kulturowych, a przedstawiciele społeczności Szlaku o własnej działalności odnoszącej się do idei pracy organicznej; oraz część warsztatową, poświęconą omówieniu najważniejszych planów rozbudowy i działalności na Szlaku.

    - I Forum Szlaku Pracy Organicznej zainicjowaliśmy serię cyklicznych spotkań społeczności Szlaku, które mają na celu nie tylko ustalanie najważniejszych planów i strategii dla nowego wielkopolskiego szlaku kulturowego, ale także integrację i wzajemne wspieranie się organizacji go współtworzących. Stawiając na partnerstwo i współdziałanie, zależy nam, aby budowie Szlaku przyświecały organiczne wartości. – mówi Marek Roman, dyrektor Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze.

    Szlak Pracy Organicznej to nowa inicjatywa kulturalna Samorządu Województwa Wielkopolskiego, zainaugurowana 7 czerwca 2023 roku w Bazarze Poznańskim. Opowiada historię wielkopolskiej pracy u podstaw – idei, wokół której budowało się społeczeństwo obywatelskie na terenach zaboru pruskiego. Zapraszając do miejsc związanych z życiem i działalnością wielkopolskich organiczniczek i organiczników przybliża mieszkańcom regionu oraz turystom z Polski i zagranicy idee takie jak: edukacja oddolna, wyrównywanie szans, dbanie o dobro wspólne, wolność, prawa pracownicze i obywatelskie.

    Obecną społeczność Szlaku Pracy Organicznej tworzą: Poznańskie Centrum Dziedzictwa (Poznań), Wielkopolskie Muzeum Niepodległości (Poznań), Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (Poznań/Turew), Miasto i Gmina Kórnik, Muzeum w Gostyniu, Gmina Kościan, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (Poznań), Ośrodek Wiedzy o Regionie w Lwówku, Muzeum Pałac w Rogalinie. Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Fundacja im. Julii Woykowskiej (Poznań), Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Fundacja ʺBonum Adipisci” – Dążyć do dobra (Turew).

    Więcej informacji o Szlaku Pracy Organicznej można znaleźć na stronie: https://pracaorganiczna.pl/

    DATA
    20 marca 2024

    WSTĘP
    Wydarzenie zamknięte skierowane do partnerów Szlaku Pracy Organicznej

     

    Winna Góra 11,
    63-000 Środa Wielkopolska
    zobacz na Google Maps